DVC5416ZGU160IDWLD
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC DSP 16BIT 160MHZ 160BGA
Catalog
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
DataSheet
DVC5416ZGU160IDWLD PDF
Type Description
Series:TMS320C54x
Package:-
Part Status:Last Time Buy
Type:Fixed Point
Interface:Host Interface, McBSP
Clock Rate:160MHz
Non-Volatile Memory:ROM (32kB)
On-Chip RAM:256kB
Voltage - I/O:3.30V
Voltage - Core:1.60V
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (TC)