EP3SL150F1152C4L
Manufacturer
Intel
VIGOR # :
Description
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA
Catalog
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
DataSheet
EP3SL150F1152C4L PDF
Type Description
Series:Stratix® III L
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Number of LABs/CLBs:5700
Number of Logic Elements/Cells:142500
Total RAM Bits:6543360
Number of I/O:744
Number of Gates:-
Voltage - Supply:0.86V ~ 1.15V
Mounting Type:Surface Mount
Operating Temperature:0°C ~ 85°C (TJ)