DC-ME-01T-PS-50
Manufacturer
Digi
VIGOR # :
Description
IC MOD ARM7TDMI 55MHZ 8MB 50PK
Catalog
Embedded - Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules
DataSheet
DC-ME-01T-PS-50 PDF
Type Description
Series:Digi Connect ME®
Package:Box
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Module/Board Type:MPU Core
Core Processor:ARM7TDMI, NS7520
Co-Processor:-
Speed:55MHz
Flash Size:2MB
RAM Size:8MB
Connector Type:RJ45
Size / Dimension:1.45" x 0.75" (36.7mm x 19.1mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BS2SX-IC
BS2SX-IC
IC MODULE SX28AC 50MHZ 32B 16KB