STM32F048G6U6
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28UFQFPN
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
STM32F048G6U6 PDF
Type Description
Series:STM32F0
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:ARM® Cortex®-M0
Core Size:32-Bit
Speed:48MHz
Connectivity:CANbus, HDMI-CEC, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:23
Program Memory Size:32KB (32K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.65V ~ 1.95V
Data Converters:A/D 10x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)