AT89LP51RB2-20MU
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44VQFN
DataSheet
AT89LP51RB2-20MU PDF
Type Description
Series:89LP
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Processor:8051
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:40
Program Memory Size:24KB (24K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:1.375K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.4V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 7x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)