MPC5517GAVMG80
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC MCU 32B 1.5MB FLASH 208MAPBGA
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
MPC5517GAVMG80 PDF
Type Description
Series:MPC55xx Qorivva
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:e200z1
Core Size:32-Bit
Speed:80MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI
Peripherals:DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:144
Program Memory Size:1.5MB (1.5M x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:80K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.35V ~ 1.65V
Data Converters:A/D 40x12b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)