PIC16LF1823-I/JQ
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16UQFN
DataSheet
PIC16LF1823-I/JQ PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 16F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:12
Program Memory Size:3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)