W77E532A40FL
Manufacturer
Nuvoton Technology Corporation America
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44QFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
W77E532A40FL PDF
Type Description
Series:W77
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:8051
Core Size:8-Bit
Speed:40MHz
Connectivity:EBI/EMI, Serial Port
Peripherals:POR, WDT
Number of I/O:36
Program Memory Size:128KB (128K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)