PIC18F4450-I/P
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
DataSheet
PIC18F4450-I/P PDF
Type Description
Series:PIC® 18F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:48MHz
Connectivity:UART/USART, USB
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:34
Program Memory Size:16KB (8K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.2V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 13x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:40-DIP (0.600", 15.24mm)