PIC18F2520-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
DataSheet
PIC18F2520-I/SO PDF
Type Description
Series:PIC® 18F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:40MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:25
Program Memory Size:32KB (16K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.2V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 10x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)