PIC18F1230-I/SO
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 18SOIC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
PIC18F1230-I/SO PDF
Type Description
Series:PIC® 18F
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:40MHz
Connectivity:UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:16
Program Memory Size:4KB (2K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:128 x 8
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.2V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 4x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)