DF2556FC20DV
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 144QFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
DF2556FC20DV PDF
Type Description
Series:H8® H8S/2500
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:H8S/2000
Core Size:16-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:CANbus, I²C, SCI
Peripherals:POR, PWM, WDT
Number of I/O:104
Program Memory Size:512KB (512K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 16x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)