PIC24FJ16MC102-E/ML
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN
DataSheet
PIC24FJ16MC102-E/ML PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Package:Tube
Core Size:16-Bit
Speed:16 MIPs
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O:21
Program Memory Size:16KB (5.5K x 24)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 6x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)