ATTINY25V-10PU
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8DIP
DataSheet
ATTINY25V-10PU PDF
Type Description
Series:AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa)
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:AVR
Core Size:8-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:USI
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:6
RAM Size:128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 4x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)