PIC24FJ256GA702-E/SS
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 16KB RA
DataSheet
PIC24FJ256GA702-E/SS PDF
Type Description
Series:PIC® 24F
Package:Tube
Core Size:16-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:22
Program Memory Size:256KB (85.5K x 24)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 10x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)