MCF54455VR266
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 360TEPBGA
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
MCF54455VR266 PDF
Type Description
Series:MCF5445x
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:Coldfire V4
Core Size:32-Bit
Speed:266MHz
Connectivity:I²C, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:DMA, WDT
Number of I/O:132
Program Memory Size:-
Program Memory Type:ROMless
EEPROM Size:-
RAM Size:32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.35V ~ 3.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)