PIC16F84A-20/SS
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
DataSheet
PIC16F84A-20/SS PDF
Type Description
Series:PIC® 16F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:POR, WDT
Number of I/O:13
Program Memory Size:1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:64 x 8
RAM Size:68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)