PIC18F45K20-I/P
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
DataSheet
PIC18F45K20-I/P PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 18K
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:64MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:35
Program Memory Size:32KB (16K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 14x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:40-DIP (0.600", 15.24mm)