DSPIC33FJ64GP202-I/SP
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SPDIP
DataSheet
DSPIC33FJ64GP202-I/SP PDF
Type Description
Series:dsPIC™ 33F
Package:Tube
Core Size:16-Bit
Speed:40 MIPs
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:21
Program Memory Size:64KB (64K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 10x10b/12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:28-DIP (0.300", 7.62mm)