DSPIC30F2011T-20E/SO
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 18SOIC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
DSPIC30F2011T-20E/SO PDF
Type Description
Series:dsPIC™ 30F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Core Processor:dsPIC
Core Size:16-Bit
Speed:20 MIPS
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:12
Program Memory Size:12KB (4K x 24)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.5V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 8x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)