PIC16F723A-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
DataSheet
PIC16F723A-I/SO PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 16F
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:25
Program Memory Size:7KB (4K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 11x8b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)