ATMEGA329-16MU
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN
DataSheet
ATMEGA329-16MU PDF
Type Description
Series:AVR® ATmega
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:AVR
Core Size:8-Bit
Speed:16MHz
Connectivity:SPI, UART/USART, USI
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:54
Program Memory Size:32KB (16K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:1K x 8
RAM Size:2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)