CY8C20134-12SXI
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8SOIC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
CY8C20134-12SXI PDF
Type Description
Series:PSOC®1 CY8C20xxx
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Processor:M8C
Core Size:8-Bit
Speed:12MHz
Connectivity:I²C, SPI
Peripherals:LVD, POR, WDT
Number of I/O:6
Program Memory Size:8KB (8K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.4V ~ 5.25V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)