PIC24F04KL100T-I/ST
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 14TSSOP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
PIC24F04KL100T-I/ST PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 24F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:16-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:12
Program Memory Size:4KB (1.375K x 24)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)