PIC24F16KA302-E/SS
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP
DataSheet
PIC24F16KA302-E/SS PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 24F
Package:Tube
Core Size:16-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:24
Program Memory Size:16KB (5.5K x 24)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:512 x 8
RAM Size:2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 13x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)