AT90PWM2-16SQR
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24SOIC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
AT90PWM2-16SQR PDF
Type Description
Series:AVR® 90PWM Lighting
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Core Processor:AVR
Core Size:8-Bit
Speed:16MHz
Connectivity:SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:19
Program Memory Size:8KB (8K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:512 x 8
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 8x10b; D/A 1x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)