XMC1202T016X0032AAXUMA1
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 16TSSOP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
XMC1202T016X0032AAXUMA1 PDF
Type Description
Series:XMC1000
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Core Processor:ARM® Cortex®-M0
Core Size:32-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:11
Program Memory Size:32KB (32K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 11x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)