PIC16F1459T-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
DataSheet
PIC16F1459T-I/SS PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 16F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:48MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:14
Program Memory Size:14KB (8K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.3V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 9x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)