TC297TP128F300NBCKXUMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 8MB FLASH 292LFBGA
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
TC297TP128F300NBCKXUMA1 PDF
Type Description
Series:AURIX™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Core Processor:TriCore™
Core Size:32-Bit Tri-Core
Speed:300MHz
Connectivity:ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
Peripherals:DMA, WDT
Number of I/O:263
Program Memory Size:8MB (8M x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:768K x 8
RAM Size:240K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.17V ~ 1.43V, 2.97V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 60x12b, 10 x Sigma-Delta
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)