PIC18F2450-I/SP
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SPDIP
DataSheet
PIC18F2450-I/SP PDF
Type Description
Series:PIC® 18F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:48MHz
Connectivity:UART/USART, USB
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:23
Program Memory Size:16KB (8K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.2V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 10x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:28-DIP (0.300", 7.62mm)