MCF52211CAF80
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
DataSheet
MCF52211CAF80 PDF
Type Description
Series:MCF5221x
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:Coldfire V2
Core Size:32-Bit
Speed:80MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:63
Program Memory Size:128KB (128K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 8x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)