ATXMEGA32A4U-CUR
Description
IC MCU 8/16BIT 32KB FLSH 49VFBGA
DataSheet
ATXMEGA32A4U-CUR PDF
Type Description
Series:AVR® XMEGA® A4U
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Core Size:8/16-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:34
Program Memory Size:32KB (16K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:1K x 8
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.6V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 12x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)