LM3S600-EQN50-C2T
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
LM3S600-EQN50-C2T PDF
Type Description
Series:Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:50MHz
Connectivity:I²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:36
Program Memory Size:32KB (32K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)