PIC16F677T-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN
DataSheet
PIC16F677T-I/ML PDF
Type Description
Series:PIC® 16F
Package:Tape & Reel (TR)
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:I²C, SPI
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:18
Program Memory Size:3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 12x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)