Z8F6081AN024XK
Description
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 44QFP
DataSheet
Z8F6081AN024XK PDF
Type Description
Series:Z8 Encore! XP®
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:eZ8
Core Size:8-Bit
Speed:24MHz
Connectivity:DALI, DMX, I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:36
Program Memory Size:60KB (60K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:3.75K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 10x12b; D/A 1x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)