Z8F1232SJ020EG
Description
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 28SOIC
DataSheet
Z8F1232SJ020EG PDF
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O:23
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)