PIC16CE625-20/SS
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
DataSheet
PIC16CE625-20/SS PDF
Type Description
Series:PIC® 16C
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:13
Program Memory Size:3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:128 x 8
RAM Size:128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)