PIC24FJ256GL405T-I/M4
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 48UQFN
DataSheet
PIC24FJ256GL405T-I/M4 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Package:Tape & Reel (TR)
Core Size:16-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:DMA, LCD, PWM, WDT
Number of I/O:39
Program Memory Size:256KB (256K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 24x10/12b; D/A 1x10b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)