LM3S2410-IQC25-A2
Description
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
LM3S2410-IQC25-A2 PDF
Type Description
Series:Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:25MHz
Connectivity:CANbus, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:60
Program Memory Size:96KB (96K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.25V ~ 2.75V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)