TC297TP128F300SBBKXUMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 8MB FLASH 292LFBGA
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
TC297TP128F300SBBKXUMA1 PDF
Type Description
Series:AURIX™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Core Processor:TriCore™
Core Size:32-Bit Tri-Core
Speed:300MHz
Connectivity:ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
Peripherals:DMA, WDT
Number of I/O:169
Program Memory Size:8MB (8M x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:384K x 8
RAM Size:728K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3.3V, 5V
Data Converters:A/D 60x12b, 10 x Sigma-Delta
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)