MCF54415CMJ250
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
MCF54415CMJ250 PDF
Type Description
Series:MCF5441x
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:Coldfire V4
Core Size:32-Bit
Speed:250MHz
Connectivity:1-Wire®, CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SmartCard, SPI, SSI, UART/USART, USB, USB OTG
Peripherals:DMA, PWM, WDT
Number of I/O:87
Program Memory Size:-
Program Memory Type:ROMless
EEPROM Size:-
RAM Size:64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.14V ~ 1.32V
Data Converters:A/D 8x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)