Z8F0831PH020SG
Manufacturer
Zilog / Littelfuse
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20DIP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
Z8F0831PH020SG PDF
Type Description
Series:Encore!®
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:eZ8
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O:17
Program Memory Size:8KB (8K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 3.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:20-DIP (0.300", 7.62mm)