PIC16LF19155-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
DataSheet
PIC16LF19155-I/SO PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 16F
Core Size:8-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:24
Program Memory Size:14KB (8K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 20x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)