PIC18F86K22-I/PTRSL
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP
DataSheet
PIC18F86K22-I/PTRSL PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 18K
Package:Tray
Core Size:8-Bit
Speed:64MHz
Connectivity:EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:69
Program Memory Size:64KB (32K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:1K x 8
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 24x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)