PIC24FJ128GL408T-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80TQFP
DataSheet
PIC24FJ128GL408T-I/PT PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Package:Tape & Reel (TR)
Core Size:16-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:DMA, LCD, PWM, WDT
Number of I/O:-
Program Memory Size:128KB (128K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 24x10/12b; D/A 1x10b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)