ATXMEGA32E5-M4U
Description
IC MCU 8/16BIT 32KB FLASH 32UQFN
DataSheet
ATXMEGA32E5-M4U PDF
Type Description
Series:AVR® XMEGA® E5
Package:Tray
Core Size:8/16-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:26
Program Memory Size:32KB (16K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:1K x 8
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.6V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 16x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)