S9S12ZVL32F0MLF
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
S9S12ZVL32F0MLF PDF
Type Description
Series:S12 MagniV
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:S12Z
Core Size:16-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals:LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:34
Program Memory Size:32KB (32K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:128 x 8
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):5.5V ~ 18V
Data Converters:A/D 10x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)