PIC18F05Q41-E/SL
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 2KB RAM
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
PIC18F05Q41-E/SL PDF
Type Description
Series:PIC® 18F
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:64MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:12
Program Memory Size:32KB (32K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:512 x 8
RAM Size:2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 11x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)