PIC16LF876-04/SO
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
DataSheet
PIC16LF876-04/SO PDF
Type Description
Series:PIC® 16F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:4MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:22
Program Memory Size:14KB (8K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 5x10b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)