PIC16F15275-I/P
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 1GB RAM
DataSheet
PIC16F15275-I/P PDF
Type Description
Series:PIC® 16F
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:35
Program Memory Size:14KB (14K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 30x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:40-DIP (0.600", 15.24mm)